איך ליישם חשיבה אסטרטגית בעסק שלך

You are currently viewing איך ליישם חשיבה אסטרטגית בעסק שלך

חשיבה אסטרטגית פירושה לאן העסק שלך הולך, ואיך להגיע לשם. זה מעין מצפן שמראה את הכיוון אליו תרצו לנווט את העסק שלכם, את המשאבים, את המבנה הפנימי ואת מאמצי השיווק בצורה מתואמת ואחידה כדי שכל המערכות ידברו באותה שפה ולכולם יהיה ברור לאן הולכים.

כדי שחשיבה אסטרטגית תהיה אפקטיבית צריך להסתכל על התמונה הגדולה, זאת שנראית לעין, וזאת הנסתרת. לנתח אותה ולהסיק מסקנות לגבי ההמשך.

SWOT Analysis

שלב ראשון הוא החלק הנראה לעין – הידוע והגלוי  

בשלב זה מנתחים את העסק כפי שהוא היום באמצעות מודל SWOT שמאפשר להבין את העסק בהשוואה לגורמים חיצוניים ופנימיים.

קחו דף נייר ורשמו את כל הנקודות על פי התרשים הבא:

מודל SWOT

חוזקות

במה העסק שלכם חזק. מה היתרון התחרותי שלכם. במה העסק שלכם שונה שמאפשר לו להתקיים לאורך זמן ולגרום ללקוחות לחזור אליכם שוב ושוב. האם זה במוצר, בידע, בכוח אדם, בעליונות הטכנולוגית, שירות לקוחות, המחירים.

חולשות

במה העסק פחות טוב, או מתקשה וזה גורם לו להשאר מאחור יחסית לסביבתו ולהיות פחות תחרותי. האם שירות הלקוחות לא שירותי במיוחד, מערכות ישנות, סרבול פנימי של מנגנונים, תחלופת כוח אדם גבוהה שמובילה לחוסר מיומנות וכו'. היו כנים עם עצמכם.

הזדמנויות

איזה הזדמנויות קיימות בשוק שתוכלו לנצל אותן לצורך גדילת הארגון. למשל טכנולוגיה חדשה שיכולה לשפר את העבודה הפנים ארגונית ובכך לשפר את השירות ללקוחות. האם שווקים חדשים מתעוררים או עשויים להיות לקוחות פוטנציאליים. האם יש מוצר חדש שמתאים לשוק הלקוחות הקיים ויכול לשפר את חייו.

איומים

מה קורה בסביבה החיצונית שעשוי לאיים על העסק שלכם. המתחרים שלכם, הסביבה הגיאופוליטית, רגולציה חדשה, טכנולוגיה מתקדמת שלא ידעתם עליה, לקוחות גדולים שעוזבים מסיבות כלכליות שלהם, סגירת גבולות, מלחמות סחר וכו'..

עכשיו שהכל מונח על דף נייר בפניכם, מגיע השלב השני בתהליך.

חשיבה אסטרטגית – חדשנות ערך

עד כה התמקדנו בגלוי לכל. עכשיו, אם תרשו לי להציע עומק נוסף לתהליך שעשיתם עד כה. והוא מתמקד בשלב ההזדמנויות.

הזדמנויות הן אלו שיתוו את כל המהלכים האסטרטגיים שלכם מהיום והלאה. משום שהן מנוע הצמיחה של העסק שלכם. ועל פי מה שיתקבל בתהליך, תוכלו גם לקבל החלטה מושכלת במה להשקיע ומה לשנות בארגון הפנימי.

פרופ' וו צא'ן קים ופרופ' רנה מובורן, כותבי הספר אסטרטגיית האוקיינוס הכחול, קוראים לתהליך חדשנות ערך.

זהו תהליך שמשתמש בקיים, ומשנה את ההתייחסות אליו. תקראו לזה פריצת גבולות של הנהוג, שילוב של 2 או שלושה דברים שהיו שם קודם והתמזגו, או ניטרול דבר מסוים, במטרה לקבל דבר אחר. לא משנה איך…בסופו של דבר זוהי חדשנות ערך.

ים של ספרים

קחו את אמזון. חנויות ספרים היו תמיד. אנשים היו נכנסים וקונים ספרים. אמזון יצרה קונספט חדש שבו היא אמרה שהיא רוצה למכור לאנשים ספרים דרך האונליין, ודרכם אפשר יהיה למצוא כל ספר שבעולם.

מה הם עשו? לקחו קונספט קיים של חנות ספרים. ובאמצעות הטכנולוגיה הציעו שירות שלא היה אפשרי בחנות ספרים פיזית. הם יצרו חדשנות ערך באמצעות שילוב שני אלמנטים נפרדים. חנות ספרים וטכנולוגיה.

סיפורו של קרקס השמש

אחד הסיפורים המפורסמים בספר אוקיינוס כחול, הוא סיפורו של הקרקס המצליח ביותר בעולם, קרקס השמש. שאיחד שני אלמנטים שונים וניטרל אלמנט אחר.

מנכל הקרקס הבין שאנשים פחות אוהבים להגיע לראות חיות מושפלות ולכן היה הקרקס הראשון בעולם שהוציא לחלוטין את השימוש בבעלי חיים. לעומת זאת, הוא שילב בין אלמנטים של תיאטרון עם היחודיות של הקרקס כדי לעודד אנשים ממעמד הביניים להגיע ל"פרימיירה" של הקרקס.

עכשיו השאלה במגרש שלכם. איזה שני אלמנטים תוכלו לאחד כדי לתת חדשנות ערך ללקוחות שלכם. אלו יכולים להיות שני מוצרים, שירות, או כל דבר שעולה על דעתכם שאם תשלבו אותם יחד, פתאום יצרו משהו חדש ויתנו לכם פור על המתחרים שלכם. צאו ממגבלות הקיים והידוע.

חשיבה אסטרטגית ועתידנות מעשית

לא מדובר כאן על ראיית הנולד, אלא על טכניקה שתיקח אתכם לרובד נוסף, עמוק יותר בזיהוי הזדמנויות עיסקיות.

הטכניקה הוצגה בפודקאסט מרתק על ידי דר' אושי שוהם קראוס, המגיע מתחום לימודי עתידים. תחום שעוסק ביצירת אפשרויות שינוי והתפחות עתידים כנגזרת מההווה.

דר' אושי מציג את עבודת המחקר של פרופ' סוהייל איניאטולה, מחזיק תיק לימודי עתידים באונסק"ו שמציע שיטה הנקראת CLA הבוחנת את הקיים דרך ארבע רמות של המודע.

 בפודקסט בחנו איך יראה סניף בנק עתידי, אך שאלה זאת רלוונטית לכל מי שמנהל עסק. איך יראה העסק העתידי שלך. מה יאפיין את הקשר בין העסק העתידי שלך, לבין הלקוח?

מתוך שאלה זאת עולה שאלה חדשה נוספת, האם העסק שלך, כפי שהוא בפורמט הנוכחי ישאר כך גם בעתיד, בטווח של החמש, עשר שנים הקרובות. או שהוא ישתנה באופיו, ועל כן הקשר עם הלקוח ישתנה. מה השתנה בסביבה החיצונית שמשפיע על הקשר עם הלקוח.

האם הקשר יהיה אך ורק דיגיטלי. האם יהיה מקום לפרונטלי. מה ירצו הלקוחות הקיימים, החדשים.  אם יש לך סניפים, האם הם ישארו, האם יסגרו. וכו'.

שאלות אלו חודרות לרובד עמוק יותר מהקיים היום. וכשתזהו את התשובות. כך גם הראיה האסטרטגית של הדרוש שינוי בעסק הקיים, תשנה יחד איתה.

מגולש ללקוח משלם – קבלו את הצ'קליסט שילמד אתכם איך להגיע ללקוח האידיאלי ברשת ולהפוך אותו ללקוח משלם >> לחצו כאן להורדת הצ'קליסט

 

Rebecca Yaacov

יועצת לאסטרטגיה דיגיטלית, עוזרת לעסקים להגדיל מכירות מהדיגיטל על ידי יצירת מסע לקוח מהנה ואפקטיבי שיעניק לו חווית רכישה מהירה וקלה, מייסדת בית הספר ללימודי דיגיטל 1:1 - שיעורים פרטיים בשיווק דיגיטלי, מדיה חברתית, בינה מלאכותית ואיקומרס.

כתיבת תגובה