אסטרטגיה שיווקית: האם לשווק את המוצר, את עצמי, או את העסק

You are currently viewing אסטרטגיה שיווקית: האם לשווק את המוצר, את עצמי, או את העסק

כשאנחנו בונים אסטרטגיה שיווקית, כדאי להבחין בין שלושה דברים. האם אנחנו משווקים את המוצר, את עצמנו, או את העסק שלנו.

נתחיל בהבחנה בין הדברים.

לשווק מוצר

השירות, או המוצר הפיזי שאנחנו יוצרים. זאת יכולה להיות שרשרת שיצרנו, צילום אירועים שאנחנו עושים, מוצר דיגטלי שיצרנו, או שירותי אדריכלות.  

לדוגמא, בובה חדשה שהגיעה לישראל והיבואן רוצה להפיץ אותה. אז הוא יוצר עליה קמפיין שיווקי במטרה להגיע לטווח רחב של לקוחות אפשריים שיקנו את הבובה הספציפית שהוא ייבא.

לשווק את עצמי

זה משהו שידוענים, אומנים וספורטאיים משתמשים בו. כמו גם מנטורים למינהם שמובילים רעיון כלשהו. האסטרטגיה השיווקית סובבת סביבם, סביב הידע שלהם, או סביב האג'נדה המיוחדת שהם מביאים לעולם.

היתרון באסטרטגיה הזאת, שהם יכולים להתפרש על טווח רחב יותר של מוצרים ומקורות הכנסה. לדוגמא, להפיץ מוצר שלהם, ובמקביל לפרסם מותג אחר.

לשווק את העסק

ארגונים גדולים נוקטים בשיטה הזאת. יוצרים מיתוג ועולם שלם סביב המותג שלהם. ובכל פעם שיוצא מוצר חדש, הם משווקים את המותג, והשייכות הרגשית אליו. ועל הדרך מספרים לנו על המוצר החדש שיצא.

לדוגמא, חברת קוקה קולה נוהגת לשווק באגרסיביות את המותג עצמו, לגרום להזדהות ובכל פעם שהיא משיקה מוצר חדש, הדגש קודם כל על החוויה של השייכות למותג קוקה קולה. (או איך שהם מגדירים את זה טעם החיים).

אז מה נכון לך כבעלת עסק לעשות?

התשובה תהיה, איפה שטמון הסיפור. ולאן את רוצה להגיע.

אין שני לו

אם המוצרים שלך הם ייחודיים, שונים, ואין כמוהם בשום מקום אחר. או אם המוצרים שלך נולדו מתוך השראה מיוחדת. אז נכון יהיה להתמקד במוצרים עצמם.

היתרון באסטרטגיה הזאת, שאת משווקת נטו כדי להביא לידים למכירה. החסרון, שזוהי אסטרטגיה קצרת טווח שעובדת על כאן ועכשיו.

אני כאוטוריטה

כדי למתג את עצמך וליצור מוניטין, הסיפור צריך להיות סביב האישיות שלך. סביב האוטוריטה שלך. הידע, הדרך הייחודית שאת מבטאת את המסר שלך.

זוהי אסטרטגיה ארוכת טווח שיכולה לקחת יותר זמן בתהליך השיווקי שלה. אבל היתרון הוא שמרגע שאת נתפסת כמותג בעיני הלקוחות שלך, ובעיני העוקבים שלך, כך יהיה לך קל יותר להציע את המוצרים שלך והשירותים שלך.

להפוך את העולם למקום טוב יותר

להפוך את העסק שלך למותג, כמו החברות הגדולות. במקרה הזה הסיפור הוא העסק, סיפור הקמתו, הסיבה לקיומו. מה מיוחד ושונה בעסק הזה בהשוואה לשאר העסקים בתחום.

ההתמקדות תהיה ברגש שהעסק שלך יוצר אצל הלקוחות, והקהל הרחב. האג'נדה המיוחדת שהוא מביא איתו לעולם.

נחזור לחברת קוקה קולה, הסיפור שלה נסוב סביב ההנאה, טעם החיים, היכולת למצות את החיים עד תום. או הסיפור של חברת הספורט נייק שהם הפכו את הספורט למשהו נגיש לכולם, וכל אחד יכול להיות ספורטאי. הסלוגן שלהם "פשוט עשו את זה" just do it

היתרון באסטרטגיה זאת, שהעסק שלך יכול להמשיך ולפעול לאורך שנים גם בלי שאת תהיה חלק פעיל ממנו. החסרון שזה יכול לקחת שנים לזכות באהדת הציבור כלפי העסק.

האם נכון לשלב בין האסטרטגיות?

כן, אבל לא בשלב הראשון.

בהתחלה כדאי להתמקד באחד משלושת הדברים. אחרת מאמצי השיווק שלך יהיו מבולבלים ולא ממוקדים. כעסק קטן בעל אמצעים מוגבלים כדאי תמיד לנתב את האנרגיה והמשאבים למה שיניב לך את הכי הרבה תשואה.

ככל שהעסק שלך ילך ויגדל, ואיתו המוניטין שלך, כך תוכלי בקלות לשלב בין האסטרטגיות.

אם ניקח לדוגמא שחקניות מפורסמות, שעבדו על מיתוג עצמי במשך שנים. עושות מעבר למכירת מוצרים שלהן כמו בשמים, איפור וביגוד. קל להן להגיע לקהל רחב שמורכב מקהל האוהדים שלהן.

דוגמא אחרת, היא בעלת עסק לייצור תכשיטים. שהקהל התחבר לתכשיטים שלה ולסיפור העומד מאחוריהם. יהיה לה קל יותר לצאת מאחורי הקלעים ולמתג את עצמה כיצרנית התכשיטים שהאנשים כל כך אוהבים.

אסטרטגיה שיווקית לסיכום

כשאת בונה אסטרטגיה שיווקית, כדי שתהיה מוצלחת ואפקטיבית, רצוי לבחון מה נכון לך לשווק. את המוצרים שלך, את עצמך, או את העסק. ומשם להתחיל את התהליך בצורה עיקבית.

מגולש ללקוח משלם – קבלו את הצ'קליסט שילמד אתכם איך להגיע ללקוח האידיאלי ברשת ולהפוך אותו ללקוח משלם >> לחצו כאן להורדת הצ'קליסט

 

Rebecca Yaacov

יועצת לאסטרטגיה דיגיטלית, עוזרת לעסקים להגדיל מכירות מהדיגיטל על ידי יצירת מסע לקוח מהנה ואפקטיבי שיעניק לו חווית רכישה מהירה וקלה, מייסדת בית הספר ללימודי דיגיטל 1:1 - שיעורים פרטיים בשיווק דיגיטלי, מדיה חברתית, בינה מלאכותית ואיקומרס.

כתיבת תגובה