מה ההבדל בין שיווק למכירות

You are currently viewing מה ההבדל בין שיווק למכירות

שיווק ומכירות נכנסים בדרך כלל תחת כיפה אחת. כמעט בכל מודעות דרושים רשום דרוש מנהל.ת שיווק ומכירות. וזאת טעות שנגררת גם לעולמם של בעלי העסקים באשר הם.

כמעט בכל שיחה יוצא לי לשמוע על התנגדות כזאת או אחרת של בעל עסק מלשווק את עצמו. שוב בגלל הטעות הנפוצה ששיווק ומכירות הם אותו הדבר.

שיווק זה לא מכירות

שיווק הוא הדרך להביא גולש אלינו. ליידע אותם על קיומנו. לבנות את המותג שלנו ולגרום לגולשים לחפש אותנו, לרצות מיוזמתם לשמוע עוד מידע עלינו ועל המוצר שלנו.

מכירות זה התכל'ס. הגיע הגולש. עכשיו מה עושים? סוגרים את העסקה.

יש אנשים שמתמחים בשיווק. ויש המתמחים במכירות.

אך השיטות בהן כל אחד ינקוט תהיינה אחרות לגמרי.

שיווק נכון יכול להוביל לסגרת עסקאות גם בלי לערב כמעט מכירה.

ברגע שאנחנו משווקים בצורה איכותית, ויוצרים עניין אמיתי במוצר שלנו או בשירות שלנו. הגולש המעוניין כבר יגיע עם הרצון לסגור עסקה. כך ש 90% מהדרך הוא כבר ביצע. עכשיו נשאר רק לסיים את התהליך ולתת לו את מבוקשו.

שיווק מהלב

אחת האמונות הרווחות היא, ששיווק הוא דבר שלילי. כי אנחנו מוכרים לאנשים משהו שהם לאו דווקא צריכים. כאילו דוחפים בכוח משהו, קצת כמו הקבצנים שנצמדים אלינו ודורשים מאיתנו כסף.

שיווק נכון, מאפשר לנו לבנות מערכת יחסים של אמון וכנות עם הגולש. לגרום לו לחבב אותנו, ולרצות לדעת עוד על מה שיש לנו להציע לו.

אני קוראת לזה שיווק מהלב. אנחנו מספרים על המוצר שלנו, או השירות שלנו. ואנחנו עושים את זה בצורה כנה, אמינה ואמיתית. אנחנו לא מנסים למכור.

זה קצת כמו שיחה בין שתי חברות שאחת ממליצה על מוצר לחברה אחרת. היא הרי לא דוחפת אותה לקנות אותו. אבל עצם העובדה שהיא נלהבת ממנו, ומספרת לה בשמחה על המוצר החדש שהיא קנתה וכמה כיף לה איתו וכמה זה הפך אותה למאושרת.

היא למעשה שיווקה לחברה שלה את הרעיון שכדאי לה שיהיה לה גם את המוצר עצמו. אם חברה שלה תחליט ללכת לקנות, זה כבר סיפור אחר.

ככה זה שיווק. אנחנו מעוררים רצון, רגש, והתלהבות לרצות את המוצר שלנו. אנחנו מדברים על היתרונות שהמוצר שלנו יעניק למשתמש, אנחנו מספרים על האיכות שלו ואיך אנשים אחרים ממש מתלהבים ממנו.

והכי חשוב בתהליך, זה האמונה שלנו במוצר עצמו. לדעת שמה שאנחנו משווקים הוא באמת מוצר מעולה שישדרג לגולש את החיים שלו.

כבעלי עסק, כשאנחנו מתייחסים לשיווק כתהליך מכירה, זה יוצר התנגדות וחוסר נוחות מצידנו. כי אנחנו מבולבלים ולא יודעים איך להעביר את המסר. ואז גם הגולש מבולבל ולא מבין את המסר, או מתקשה להאמין לו.

אז בואו נסגור את הפינה הזאת, ששיווק זה לא מכירות.

כדי להפוך את התהליך לנכון ומהנה, יש לבצע הפרדה מלאה בין תהליכי העבודה של איך מביאים לקוחות. לבין איך סוגרים את העסקה כשהם כבר מתעניינים.

מגולש ללקוח משלם – קבלו את הצ'קליסט שילמד אתכם איך להגיע ללקוח האידיאלי ברשת ולהפוך אותו ללקוח משלם >> לחצו כאן להורדת הצ'קליסט

 

Rebecca Yaacov

יועצת לאסטרטגיה דיגיטלית, עוזרת לעסקים להגדיל מכירות מהדיגיטל על ידי יצירת מסע לקוח מהנה ואפקטיבי שיעניק לו חווית רכישה מהירה וקלה, מייסדת בית הספר ללימודי דיגיטל 1:1 - שיעורים פרטיים בשיווק דיגיטלי, מדיה חברתית, בינה מלאכותית ואיקומרס.

כתיבת תגובה