איך לשווק ספר שכתבתי באמצעות הדיגיטל

You are currently viewing איך לשווק ספר שכתבתי באמצעות הדיגיטל

כתבתם ספר והוצאתם אותו לאור. איזה התרגשות עצומה להחזיק אותו בידיים. לראות את פרי עטכם קם לתחייה, ממשי. אבל עכשיו מתחילה החגיגה האמיתי. איך משווקים אותו? איך גורמים לקהל לקנות אותו כדי שיוכל להתרגש יחד איתכם?

במדריך "איך לשווק ספר שכתבתי באמצעות הדיגיטל", נסקור את הדרכים השונות שבהן תוכלו להגיע לקהל היעד שלכם ולשווק את הספר שכתבתם.

  1. דייקו את קהל היעד
  2. בנו דף מכירה מנצח
  3. צרו פרופיל במדיה החברתית
  4. קבלו חוות דעת והמלצות
  5. עוררו עניין וסקרנות במדיות השונות
  6. השתמשו בטקטיקות לקידום מכירות
  7. התראיינו בלייבים, פודקאסטים, עיתונים.
  8. צרו שתפ"ים עם משפיענים ומנהלי קהילות
  9. העזרו בקידום ממומן
  10. בנו גאנט שיווקי
איך לשווק ספר בדיגיטל

דייקו את קהל היעד של הספר שלכם

מי קהל היעד שאליו מיועד הספר? בין אם זה ספר מקצועי או ספרות יפה לכל ספר יש ז'אנר מסוים שפונה לקהל יעד ספציפי. ככל שתכירו יותר טוב את קהל היעד שלכם, כך אמצעי השיווק יהיה יותר אפקטיבים. תוכלו ליצור אינטראקציה עם הקהל שלכם שתוביל לחיבור רגשי בין קהל היעד לבין הספר שלכם. 

זה השלב שבו תרצו לשאול את עצמכם למי בדיוק אתם פונים. מה טווח הגילאים שלהם. האם הספר מיועד למגדר מסוים. אם זה ספר מקצועי, לאיזה בעלי תפקידים או מקצועות הוא מיועד. אם זה ספר רומנטי, האם הוא מיועד לטינאג'ריות בנות 16 ומעלה, או לנשים בגילאי 50 פלוס. ככל שתדייקו את קהל היעד שלכם, תגדל הסבירות שתוכלו להגיע בדיוק ללקוחות הנכונים עבורכם, לעורר בהם עניין וסקרנות שתוביל לרכישת הספר.

איך לשווק ספר שכתבתי באמצעות יצירת דף מכירה מנצח

דף מכירה הוא חלון הראווה של הספר שלכם. הכתובת אליו מגיעים בדיגיטל, כדי לרכוש את הספר או לקבל עליו מידע נוסף והיכן ניתן למצוא אותו, באיזה חנויות הוא מופיע. ככל שהדף יהיה אינפורמטיבי יותר ומעוצב ברמה גבוה, כך הוא ימשוך יותר את קהל הקוראים לבצע בו רכישה. 

 

זוכרים בחלק הקודם דיברנו על לדייק את קהל היעד? אז חשוב שתשימו לב, כשאתם כותבים את דף המכירה שתדברו ישירות לקהל היעד שלכם. אל תשתמשו במילים גבוהות מדי ומליציות. אנשים קוראים ברפרוף וצריכים להרגיש חיבור למה שהם רואים וקוראים. אם השפה תהיה גבוה מדי, זה ירחיק אותם מלרצות לקנות את הספר. לכן, דברו איתם בגובה העיניים. 

 

בדף המכירה שלכם, חשוב שיהיה, תיאור עסיסי ומפתה שמתאר את הספר שלכם, על מה העלילה או הנושא. ככל שהתיאור יהיה סקסי יותר, כך הוא ימשוך יותר את הקוראים שלכם. הוסיפו תמונה ברזולוציה גבוה של הספר עצמו כדי שהם יוכלו לדמיין איך זה מרגיש להחזיק את הספר ביד, ומה לצפות ממנו. בחלק הזה, הכריכה משחקת תפקיד חשוב מאוד.  שימו תמונה מלאה של הספר, לצד התיאור, ולא רק כתמונת נושא בראש העמוד.

 

הוסיפו את הביוגרפיה שלכם, ותמונה חייכנית ומזמינה. בנוסף חוות דעת, המלצות של אנשים שקראו את הספר. אם יש המלצות מאנשים ידועים שקראו את הספר, כך דף המכירה שלכם יהיה משכנע יותר. אם אין לכם המלצות כלל, תוכלו לשים ציטטה או פסקה קצרה מהספר שנותנת תחושה של מה יש כאן עבור הקורא. 

 

ברגע שיהיו לכם המלצות חיזרו לדף המכירה ותוסיפו אותן שם. הן מעניקות גושפנקא חברתית לכך שהספר מעניין וכדאי גם לאחרים לקרוא אותו. 

 

כדאי גם להוסיף לינק לקריאת הפרק הראשון של הספר כדי לתת טעם לקוראים לרצות לקרוא עוד. מומלץ שהלינק יוביל לחלונית צפה שנפתחת מעל הדף, כדי שהקוראים לא יעלמו מתוך דף המכירה עצמו.

ולסיום כמובן, לא לשכוח להוסיף לינקים לרכישה. בין אם זה ישירות בדף שלכם, או מקומות שאפשר למצוא את הספר ולרכוש אותו משם.

צרו פרופיל במדיה החברתית

אם יש לכם פרופילים במדיות החברתיות השונות השתמשו בהם, אם לא, זה הזמן לפתוח פרופיל במדיות שבהן קהל היעד שלכם פעיל בין אם זה פייסבוק, אינסטגרם, לינקדאין. צרו פרופיל שתפקידו לשווק את הספר שלכם. 

החליפו תמונה ראשית, הוסיפו תיאור קצר שמספר עליכם כסופרים ואת שם הספר שלכם. בפייסבוק ובאינסטגרם לדוגמא אפשר להוסיף לינק לעמוד המכירה בתיאור ה BIO. בלינקדאין יש אפשרות להוסיף לינק לפרסומים שלכם, שם זה המקום להוסיף לינק לספר. 

אם יש לכם יותר זמן ואנרגיה, תוכלו ליצור פרופיל אישי לספר שלכם. לפתוח דף עסקי בפייסבוק ופרופיל חדש באינסטגרם עם שם הספר, דפים שיהיו מוקדשים אך ורק לספר שלכם וגם השיחה תתנהל שם רק בהקשר לספר.

קבלו חוות דעת והמלצות

אנחנו יצורים חברתיים שאוהבים לעשות מה ששאר האנשים עושים. ככל שיותר אנשים ימליצו על הספר שלכם, כך יותר אנשים ירצו גם לקנות אותו ולהיות חלק מתוך הטרנד החדש. 

כדי לקבל חוות דעת והמלצות תצטרכו קצת להשקיע אנרגיה בהתחלה. לתת לאנשים שאתם מכירים לקרוא ולהזכיר להם לתת לכם חוות דעת אמיתית על הספר. 

אם יש לכם קשרים עם אנשים מפורסמים, או יש לכם דרך להגיע אליהם, תנו להם את הספר ובקשו המלצה. גם להם תצטרכו להזכיר בהתחלה. לאט לאט זה יכנס לשגרה ויותר אנשים יכתבו לכם באופן ספונטני וימליצו על הספר שלכם.

איך לשווק ספר שכתבתי באמצעות יצירת עניין וסקרנות במדיות החברתיות

צרו עולם תוכן מסקרן ומעניין שמתאים לקהל היעד שלכם. התחילו להלהיב את הקהל עוד לפני שהספר יוצא לאור, ספרו על חווית הכתיבה, ומה הוביל אתכם אליה. תנו טיזרים מתוך הספר עצמו ושלבו מדי פעם חוות דעת של קוראים אחרים. 

נסו ליצור תכנים שונים שנותנים הצצה ממספר זויות על הספר. בין אם שלבי ההכנה, הכתיבה, ההפקה וההוצאה לאור. תחושות ההתרגשות שלכם, תגובות הקהל, אירועים שבהם אתם משתתפים שמקדמים את הספר. והצצה למאחורי הקלעים של משלוח הספרים ללקוחות שקנו, אנשים מעניינים שאתם פוגשים שעוזרים לכם לקדם את העשייה וכו'. 

השתתפו באופן פעיל בקבוצות עניין שקשורות לז'אנר הספר שלכם. העלו נקודות לדיון ושתפו במידע בעל ערך לקבוצה. 

איך לשווק ספר שכתבתי באמצעות טקטיקות לקידום מכירות

השתמשו בכל טקטיקה אפשרית כדי לקדם את הספר שלכם ולהגיע לקהל היעד שלכם במגוון אפשרויות. תוכלו להעזר בשיטות כמו הנחה על רכישת הספר לתקופה מוגבלת. למשל ירידי ספרים ושבוע הספר הן הזדמנויות מעולות להוזיל מחירים כדי לעודד רכישה. או מחיר מיוחד להשקה או לכמות מוגבלת של רוכשים ראשונים. 

תוכלו לעשות תחרות בין גולשים ולהעניק לזוכה את הספר מתנה. חשבו על רעיון מגניב שקשור לנושא הספר ובקשו מגולשים לבצע פעולה כלשהיא שכוללת תיוג שלכם ושל הספר ובכך ליצור באזז סביב יציאתו לאור. מצאו אתרים שמשווקים סופרים וספרים, והוסיפו לינק שלכם אליכם. 

העזרו בקבוצות קריאה או מועדוני ספר, תנו להם קוד הטבה מיוחד לחברי הקבוצה. בקשו להתארח באותן קבוצות ולהקריא מהספר שלכם תמורת ספר במתנה למנהל הקבוצה.תוכלו לבקש גם ממנהלי הקבוצה לשלוח דיוור לכל חברי הקבוצה עם קוד הנחה מיוחד עבורם או תמורת עמלה על כל מכירה של הספר. 

איך לשווק ספר שכתבתי באמצעות לייבים, פודקאסטים ועיתונים

כאן תצטרכו לעשות קצת עבודת יחצנות לעצמכם. עלו ללייבים מתוזמנים שעונים על שאלות לגבי הספר שלכם. תוכלו לפרסם בקבוצות העניין שבהם אתם משתתפים באופן קבוע על מועד הלייב. מצאו פודקאסטים שקשורים לתחום שלכם והציעו להם להתראיין אצלם. 

עיתונים רבים מציעים לכתוב מאמרי דעה או טור אישי, אם זה קשור לתחום שלכם זאת הזדמנות נהדרת להחשף לקהל נוסף ואולי גם לעניין על הדרך עיתונאים שקשורים לתחום התרבות והאומנות. או כל תחום מקצועי אחר שהספר שלכם נכתב עליו. 

צרו שתפי"ם עם משפיענים ומנהלי קהילות

הכינו לעצמכם רשימה של משפיענים בתחום שהיו יכולים לעזור לכם לקדם את הספר. שימו לב לבחור באלה שיתנו לו מינוף חיובי ותואמים את קהל היעד שלכם. אלה יכולים להיות משפיענים באינסטגרם עם קהל עוקבים רלוונטי עבורכם, יוטיוברים שעוסקים בתחום שלכם, פודקאסטרים, שחקנים, אומנים, אנשי ציבור. תנו להם את הספר שלכם תמורת המלצה כנה כמובן. 

דרך נוספת ליצור שתפים היא באמצעות מנהלי קהילות מובילים, עם קהל יעד שרלוונטי לנושא הספר. ספרו להם למה כדאי להם לראיין אתכם בקהילה, או לתת לכם במה לקידום הספר שלכם.

איך לשווק ספר שכתבתי באמצעות קידום ממומן

עד כה סקרנו שיטות לשיווק בצורה אורגנית. כלומר, פעולות שלא עולות כסף ועובדות לטווח הארוך. יצירת נוכחות, קשרים, שיתופי פעולה ואינטראקציה עם קהל היעד. 

יחד עם הנוכחות האורגנית, כדאי לשלב, פרסום ממומן על מנת לתת פוש למכירות. בכל פעם שרוצים לקדם את הספר בצורה מאסיבית יותר פרסום ממומן יכול לעזור. נניח לפני חגים מסוימים, אירועים כמו חג האהבה, חג הספר, ראש השנה, פסח , תקופת התיירות (ספר לקריאה במטוס) וכו'. 

מומלץ לפרסם בפייסבוק, או בטבולה שמאפשרת פרסום זול יחסית בכל העיתונים הגדולים בארץ. 

פרסום ממומן אפקטיבי בפייסבוק יהיה מבוסס על שתי טכניקות מרכזיות. רימרקטינג ומודעת פרסום רגילה.

הרימרקטינג הוא פרסום ש"רודף" אחרי כל מי שכבר ביקר בדף המכירה שלכם ולא ביצע רכישה . המודעה "רודפת" אחרי המבקר ומוצגת לו ברגע שהוא יכנס לגלוש בפייסבוק ישר מול עיניו.

המודעה השניה, היא מודעה כללית יותר ומוצגת לקהל שלא מכיר אתכם או לא ביקר באתר שלכם. היא מאפשרת להגיע לקהל יעד רחב יותר ומטורגטת על פי תחומי עניין.

בנו גאנט שיווקי

סקרנו עד כה מספר רב של רעיונות אפשריים עבור שיווק הספר שלכם. על מנת שלא תלכו לאיבוד בים המשימות הרב, ואפשרויות השיווק השונות ממולץ לבנות גאנט שיווקי ל- 30 ימים לפחות. 

חלקו את הגאנט לימים בשבוע ומתחת לכל יום רשמו מה הפעולה שתבצעו, והיכן תבצעו אותה.

באיזה מדיה תפעלו, איזה סוג תוכן תעלו, למי תפנו כדי ליצור שתפ', באיזה תאריך קבעתם ראיון וכו'. 

ככל שהגאנט שלכם יהיה מפורט יותר למשימות ברורות עבור כל יום, כך תוכלו לפעול בצורה סיסטמטית ויהיה לכם ברור בכל יום מה עליכם לעשות, במקום לקום כל בוקר ולהתחיל לנחש מה תוכלו לעשות היום כדי לקדם את מכירת הספר שלכם.

Rebecca Yaacov

יועצת לאסטרטגיה דיגיטלית, עוזרת לעסקים להגדיל מכירות מהדיגיטל על ידי יצירת מסע לקוח מהנה ואפקטיבי שיעניק לו חווית רכישה מהירה וקלה, מייסדת בית הספר ללימודי דיגיטל 1:1 - שיעורים פרטיים בשיווק דיגיטלי, מדיה חברתית, בינה מלאכותית ואיקומרס.